Zadajcie sobie pytanie, jakim językiem najczęściej posługują się mieszkańcy naszej planety? Angielskim? Niestety nie. Tym językiem jest chiński. To nim posługuje się ponad miliard ludzi na świecie. Język angielski znajdziemy dopiero na drugim miejscu rankingu najczęściej używanych języków.

W bitwie na głosy angielski wygrywa w sferze biznesowej, jednak coraz prężniej rozwijająca się chińska gospodarka wypchnęła język chiński już na drugie miejsce. Kto wie, może niedługo zmieni się ta kolejność?


Dlaczego warto uczyć się języka chińskiego?

Już teraz widać tendencje światowe w kierunku częstszego posługiwania się językiem chińskim. Jego znajomość staje się dużym atutem w trakcie rozmów kwalifikacyjnych. Choć w obecnej chwili najczęściej umiejętność ta kwalifikowana jest jako użyteczna wartość dodana, to na rynku polskim pojawia się coraz więcej firm preferujących język chiński nad językiem angielskim.

Aby sprostać wymaganiom rynkowym w Polsce powstaje coraz więcej szkół prowadzących kursy języka chińskiego. Choć nie można umniejszyć skuteczności zajęć z nauczycielem lub też native speakerem w nauce tak bardzo odmiennej od naszej fonetyki języka chińskiego, to nie każdy ma jednak dostęp do takich szkół, które przeważnie znajdują się w dużych miastach. Dodatkowo trzeba się również liczyć ze sporym i systematycznym wydatkiem.


Multimedialny kurs języka chińskiego

Dla osób chcących uczyć się samodzielnie powstało już kilka polsko-chińskich multimedialnych kursów do nauki języka chińskiego. Znający język angielski są w nieco lepszej sytuacji, gdyż kursów angielsko-chińskich jest dużo więcej i są bardziej rozbudowane.

Polskie kursy obejmują poziomy A1 i A2, czyli poziomy podstawowe. Uczą najpopularniejszej odmiany języka używanego w Chinach - języka mandaryńskiego.

Z ich pomocą możecie nauczyć się do kilku tysięcy słów i wyrażeń dotyczących życia codziennego, podstaw gramatyki i fonetyki. nauczycie się prowadzić proste konwersacje, dzięki czemu będziecie mogli przejść do następnego etapu nauki, czyli rozmów.


Wymiana językowa - minimalizacja kosztów

Znajdźcie prywatnego nauczyciela.

Możliwości jest kilka. Może w Twoim mieście mieszka ktoś, kto chciałby nauczyć się polskiego? Osoby takie można znaleźć poprzez bary i restauracje chińskie. Na uczelniach wyższych studiują obcokrajowcy, także posługujący się językiem chińskim. Na wydziałach sinologii kształci się młodzież w zakresie języka chińskiego i kultury Państwa Środka.

Oprócz bezpośrednich spotkań twarzą w twarz, można się pokusić o zaznajomienie kogoś w sieci i naukę języka chińskiego online. Narzędzie jakim jest skype fantastycznie nam to ułatwia, zwiększając jednocześnie obszar poszukiwania rozmówcy czy nauczyciela do mieszkańców całego świata.

Szybszym sposobem na znalezienie rozmówcy jest skorzystanie z chińskiej wersji chata omegle. Wchodzisz i rozmawiasz. Nie podoba Ci się rozmowa, kończysz ją i rozpoczynasz następną. Jeśli jednak jest miłym doświadczeniem, możecie dodać wzajemnie swoje namiary do komunikatorów i rozmawiać częściej.


Słownik języka chińskiego

Jest to narzędzie bardzo przydatne. Niestety, z niezrozumiałych przyczyn, nie dorobiliśmy się pełnej półki słowników języka chińskiego do wyboru. W księgarniach można znaleźć dwa alfabetyczne słowniki języka chińskiego i jeden tematyczny słownik chiński.